Skip to main content

Tip of the Hat, January 2019

New Employees:
Kathryn Bouman, Spec Educ Tchr Asst (Vis Imp), Thomas Metcalf School
Jasmine Buckner, Office Support Specialist, Lang Literatures & Cultures
Cera Christensen, Administrative Clerk, Academic Senate
Amanda Cruz,  IT Support Assoc, Client Services
Abigail Cruz, Castillo Food Court/Snack Bar Attendant, Event Mgmt Dining Hospitality
Maureen Evans, Office Support Specialist, University Housing Services
Kathy Fransen, Medical Assistant Cred Cert, Health Services
Jessica Goodman, Food Court/Snack Bar Attendant, Event Mgmt Dining Hospitality
Amanda Highland, Program Coord, VP Student Affairs
AJ Hollins, Culinary Worker II, Event Mgmt Dining Hospitality
Jalissa Isom, Culinary Worker II, Event Mgmt Dining Hospitality
Helen Long, Office Support Specialist, Student Counseling Services
Clint Mackle, Culinary Worker V, Event Mgmt Dining Hospitality
Shannon Rader, Charge Nurse, Health Services
Meg Rhoades, Office Manager, Public Service
Ryan Russell, Safety Officer II, Environmental Health & Safety
Kelly Schobernd, Business Administrative Assoc, Event Mgmt Dining Hospitality
Jason Schoenheider, Carpenter, Building Maintenance
Leah Statler, Office Support Specialist, University Housing Services
Vern Sullivan, Culinary Worker II, Event Mgmt Dining Hospitality
Steve Travers, Instructional Development Spec, Ctr Teaching, Learning & Tech
Laura Verplaetse, IT Support Assoc, Human Resources
Eli Weller, Asst Agricultural Rsrch Tech, Agriculture

Promotions/Reclassifications:
Gordon Barrettsmith, Business Administrative Assoc, Admissions
Ryan Bauer, Accountant II, Comptroller’s Office
Monica Elkin, Building Service Foreman, Janitorial
Asami Jenkins, Culinary Worker V, Event Mgmt Dining Hospitality
Caitlin Kaiden, Business Administrative Assoc, Comptroller’s Office
Tina Mccormick, Food Service Administrator III, Event Mgmt Dining Hospitality
Megan McKinnon, Accounting Associate, University Housing Services
Diafuka Nkangu, Building Service Foreman, Janitorial
Michael Priest, Construction Project Coord II, Facilities Planning
Christina Scott, Business Administrative Assoc, Event Mgmt Dining Hospitality
Yelyse Walls, Food Service Administrator II, Event Mgmt Dining Hospitality

Resignations:
Diane Fleming, Office Support Specialist, Mennonite College of Nursing
Daphne Kraft, IT Tech Assoc, Web Interactive Communications
Krista Nave, Office Support Specialist, Lang Literatures & Cultures
Judith Valente, Media Write Produce Announc II, Radio Station WGLT
Santina Wallace, Library Specialist, Milner Library

Retirements:
Mary Anderson, Culinary Worker V, Event Mgmt Dining Hospitality
Susan Atkins, Building Service Worker, Janitorial
Teri Derango, Administrative Clerk, Public Service
Suzanne Ferrara, Office Manager, Psychology
Mark Hotlen, Food Service Administrator II, Event Mgmt Dining Hospitality
Robin Kidwell, Building Service Worker, Janitorial
James Kozak, Stores Supervisor, Building Maintenance
Steve Lancaster, Deputy Director, Superintendence
Timothy Larkin, Building Service Worker, Janitorial
Robert Mangina, Electrician Building, Maintenance
Joey Meihsner, Senior Library Specialist, Milner Library
Octavio Montenegro, Building Service Worker, Janitorial
Gail Norris, IT Support Assoc, Human Resources
Kim Robinson, Office Manager, Advancement & Foundation Opers
Jeri Ryburn, Editorial Asst, Registrar
Sarah Weber, Office Manager, Superintendence