Skip to main content

Tip of the hat: July, August, September, and October

Image of Illinois State University seal and text reading Tip of the Hat.

Image of Illinois State University seal and text reading Tip of the Hat.

Thank you and congratulations to the following Civil Service employees for their hard work and contributions to Illinois State University.

New Employees
Sha Balagna, dishroom supervisor, Dining Services
Abigail Bertrand, human resource representative, Human Resources
Amari Buchanon, culinary worker II, Dining Services
Tyler Byrd, greens worker, Golf Course
John Basham, culinary worker II, Dining Services
Kathi Cannon, customer service Assistant, Comptroller’s Office
Christine Cusic, medical office assistant, Health Services
Kathy Dixon, licensed practical nurse II, Health Services
Amanda Dingler, office support specialist, Clinical Experiences in Teacher Education
Tina Findley, collection specialist, Comptroller’s Office
Torry Geiren, culinary worker II, Dining Services
Matthew Gromer, IT Tech Associate, CFA Instructional Technology
Miranda Gonzalez, nurse practitioner, Health Services
Eric Gordon, food service sanitation laborer, Dining Services
Tammy Gurewitz, medical tech I, Health Services
Andrea Gutierrez, medical tech I, Health Services
Mollie Healy, food service supervisor, dining services
Billy Holland, IT support associate, TechZone Student Technologies
Katie Holliger, account technician I, University Housing Services
Sara Hylton, medical office assistant, Health Services
Andrew Ison, coordinator intramural and recreation, Campus Recreation
Scott Jacquot, food service sanitation laborer, Dining Services
Jordan Johnson, snack bar attendant, Dining Services
Jessica Kaszynski, human resource associate, Intern Human Resources
Karen Knackstedt, culinary worker II, Dining Services
David Kirk, coordinator intramural and recreation, Campus Recreation
Mercy Kopitske, snack bar attendant, Dining Services
Alicia Lage, business administrative associate, Environmental Health & Safety
Carla Leber, office support specialist, School of Theatre and Dance
Philip Luecke, IT tech associate, Application Services
Michael Mansfield, business administrative associate, Change Management Office
Micah Martin, culinary worker II, Dining Services
Wesley Matejka, director of technology services, College of Education
Christopher McDermott, client relations representative I, Financial Aid Office
Johanna McFarland, snack bar supervisor, Dining Services
Catherine Miller, coordinator intramural and recreation, Campus Recreation
Andrew Morreale, coordinator intramural and recreation, Campus Recreation
Malissa Mountz, licensed practical nurse II, Health Services
Nicholas Mullins, customer service assistant, Comptroller’s Office
Sarah Nafziger, customer service assistant, Julia N Visor Academic Center
Chanel O’Neal, chief clerk, University Housing Services
Kelsey Orrill, coordinator intramural and recreation, Campus Recreation
Carly Pohlman, office support specialist, Thomas Metcalf School
Joe Rivera, building mechanic intern, Building Maintenance
Alexander Roehm, provisional properties tech, School of Art
Angela Segneri, customer service assistant, Comptroller’s Office
Bethany Sevigny-Beslich, medical office associate, Communication Sciences and Disorders
Kelli Shaffer Graphic, designer assistant, Intercollegiate Athletics
Lawrence Smaling, building mechanic, University Housing Services
Henry Thomas, food service sanitation laborer, Dining Services
Benjamin Wells, admissions records specialist II, Office of the Registrar
Wade Williams, assistant agricultural research Tech, Agriculture
Shravan Velaga, IT tech associate, Application Services
Joshua Zehr, IT support associate, Human Resources

Promotions/reclassifications
Vincent Allen, superintendent of building services, Janitorial
Matthew Blue, ticket sales supervisor, Intercollegiate Athletics
Sarah Bollman, training and development specialist II, Superintendence
Fanny Bowers, safety officer III, Environmental Health and Safety
Jacob Brennan, plumber foreman, Building Maintenance
Laura Frey, administrative aide, Health Services
Maegan Gaddis, program assistant, English
Brian Graves, electrician foreman, Building Maintenance
Kimberly Grubb, medical insurance specialist, Health Services
Amy Heermance, medical office specialist, Communication Sciences and Disorders
Jena Hobbs, office manager, Clincial Experiences in Teacher Education
David Leach, assistant superintendent of building maintenance, Building Maintenance Bond Rev
Dario Marotta, police corporal, University Police Department
Lisa Mayr, snack bar supervisor, Dining Services
Kevin Powers, parking service agent II, Parking and Transportation
Kevin Sellinger, IT tech associate, Infrastructure Operations and Networking
Kari Smith, storekeeper III, Building Maintenance
Lindsey Thompson, snack bar supervisor, Dining Services
Elisa Valles, office manager, Dean of Education
Wendy Watkins, admin aide, Admissions
Jeffrey Withey, storekeeper III, Building Maintenance
Emily Vigneri, specialist training and development, Dining Services
Lesa Villafuerte, administrative aide, Mennonite College of Nursing

Resignations
Fakhri Abbas, IT technical associate, Web Interactive Communications
Brett Baldovin, account technician II, Educational Administration and Foundations
Christine Boicken, administrative aide, Mennonite College of Nursing
Olivia Campbell, human resource associate, Human Resources
Richard Clemmons, office manager, Clinical Experiences in Teacher Education
Amy Coon, office support specialist, School of Theatre and Dance
Michael Dereu, steam and power plant II, Building Maintenance
Jennifer Duvall, licensed practical nurse II, Health Sciences
David Frahm, IT technical associate, Infrastructure Operations and Networking
Deborah Frank, office support specialist, Clinical Experiences in Teacher Education
William Gazelle, culinary worker II, Dining Services
Joellen Glass, building service worker, Janitorial
Benjamin Harmon, accounting associate, VP University Advancement
Greta Janis, office manager, VP and Provost
William Kimble, purchasing officer I, Comptroller’s Office
Jacqueline Kucia, business administrative associate, Change Management Office
Candy Land, benefits counselor, Human Resources
Verla Lander, office support associate, Communication sciences and disorders
Ann Manjarrez, office support specialist, Health Sciences
Sheila McFarlane, interpreter deaf and hard of hearing, University High School
Sean McNiff, culinary worker III, Dining Services
Jacob Nussbaum, IT Technical Associate, College of Business Support Unit
Natalie Plotkin, culinary worker II, Dining Services
Anthony Pugh, building service worker, Janitorial
Adam Rahn, multimedia supervisor, University Marketing and Communications
David Retzer, customer service assistant, Julia N Visor Academic Center
Tyson Sones, properties technician, School of Art
William Tisdale, building service worker, Janitorial
Rishika Veerapalli, business administrative associate, Enterprise Data and Analytics
Meghan Wilkey, dining room supervisor, Dining Services
Russell Wood, food service sanitation laborer, Dining Services
Lindsay Ziegenhorn, licensed practical nurse II, Health Services

Retirements
Garth Bock, IT tech associate, Learning Spaces and Audio Visual Technology
Patrick Burke, police officer, University Police Department
Lorra Frantz, cashier IV, Comptroller’s Office
Patricia Johnson, office support assistant, School Information Technology
Jeffrey Kaufman, plumber, Building Maintenance
Dennis Monkman, food service sanitation laborer, Dining Services
Kevin Sparrow, food service sanitation laborer, Dining Services
Lillie Stufflebeam, culinary worker II, Dining Services
Brenda Tomlin, office support specialist, Clinical Exp in Teacher Educ
Shirley Wills, office support specialist, Student Access and Accommodation Services
Todd Zeigler, stream and power plant III, Building Maintenance