Skip to main content

Tip of the Hat: May-June 2018

MAY
New Employees:
Taysia Auffenorde, office support specialist, University Housing Services
Rebecca Brown, office support specialist, Dean of Arts and Sciences
Kyle Campbell, IT support associate, Dean of Applied Sci & Tech
Justin Danyus, business admin associate intern, Comptroller’s Office
Sally Heins-Limberty, office support specialist, Chemistry
Benjamin Hendrix, IT support associate, Dean of Applied Sci & Tech
Daphne Kraft, IT tech associate, Web Interactive Communications
Kurt Lashure, account technician II, Comptroller’s Office
Nicholas Riddle, building service worker, Janitorial
John Turton, IT tech associate, Arts & Sci-Info Technology

Promotions/Reclassifications:
Jennifer Dodson, administrative clerk, Dean of Education
Jacklyn Fry, business administrative associate, Superintendence
Diane Gamage, office manager, Special Education
Lisa Kowalski, business administrative associate, Dean of Students Office
Brian Smiser, IT tech associate, Entrerprise Data and Analytics
Lindsey TeVoert, immigration specialist, International Studies
Elisa Valles, administrative clerk, Dean of Education

Resignations:
Kira Gibbs, cashier II, Comptroller’s Office
David Kirk, coord intramural and rec, Campus Recreation
Rishi Sheth, IT tech associate, Application Services
Amanda Walls, human resource associate, Human Resources

Retirements:
Ronald Mattingly, route driver, Central Receiving
Shirley McCauley, administrative clerk, Event Mgmt Dining Hospitality
Donald Missel, account technician III, Event Mgmt Dining Hospitality
Belinda Norfleet, carpenter, Building Maintenance
Yee Thant, building service worker, Janitorial
Gary Wilson, asst univ budget officer, Budget Office

JUNE
New Employees:
Arnold Caplinskas, IT tech associate, Infrastructure Op & Networking
Mary Cullen, media writer producer announcer II, Radio Station WGLT
Lisa DeMilio, program stdt advisor, International Studies
Ryan Dwyer, IT support associate, Registrar
Tanner Hong, IT tech associate, Infrastructure Op & Networking
Danny Meyers, bindery worker II, Univ Mktg & Communications
Mike Rickman, printing production coord, Univ Mktg & Communications
Eric Stock, media writer producer announcer II, Radio Station WGLT

Promotions/Reclassifications:
Lawrence Berndt, food service administrator II, Event Mgmt Dining Hosp
Cynthia Cotton, central stores manager II, Central Receiving
Joshua Duttlinger, admissions and records supv, Registrar
Lee Fox, asst supt of building services, Janitorial
Libby Harness, administrative clerk, English
Hollyann Peterson, account technician III, Intercollegiate Athletics
Ben Rapppleyea, IT tech associate, Client Services
Chris Roberts, IT tech associate, Registrar
Angel Seal, office support specialist, Campus Recreation
Chandra Smith, IT manager admin coord, Dean of Applied Sci & Tech
Roy Spenser, culinary worker III, Event Mgmt Dining Hospitality

Resignations:
Michael Brandt, grounds worker, Campus Services Div Grounds
Dino Carlino, admissions and records repr, Admissions
James Hempstead, grounds equipment mechanic, Campus Services Div Grounds Nikki Mahatanakoon, admissions and records supv, Registrar
Andrew Morriale, coord intramural and rec, Campus Recreation
Becky Nelson, spec training and eev, Superintendence
Cortney Rounsaville, IT support associate, Client Services
Justin Stern, student conduct advisor, Dean of Students Office

Retirements:
Jose Arteaga, building service worker, Janitorial
Barbara Busick, food service administrator II, Event Mgmt Dining Hospitality
Susan Fish, business administrative associate, Comptroller’s Office
Judith Hinshaw, office support specialist, Student Counseling Services
Laura Kennedy, media writer produce announcer II, Radio Station WGLT
Virginia Riggins, business manager II, Health Services
Stanley Kaeb, asst agricultural rsrch tech, Agriculture
Janice Leuchtenbert, program coord, Registrar
Kathy Vollstedt, interp deaf hard of hearing, Thomas Metcalf School
Randy Smith, building service worker, Janitorial

Comments

Leave a Reply