Skip to main content

Tip of the Hat, June and July 2019

June 2019

New Employees:
Malinda Aiello
, Program Director, Registrar
Ashley Bollhorst, Marketing Associate, Mennonite College of Nursing
Madison Brown, Coord Intramural and Rec, Campus Recreation
Victor Brown, Building Service Worker, Janitorial
James Diemer, Business Administrative Assoc, University Housing Services
Emily Duffield, Chief Accountant, Comptroller’s Office
Patricia Franz, Administrative Aide, School of Communication
Ian Gawron, Program Coordinator, Registrar
Daniel Musisi, Media Write Produce Announc II, Radio Station WGLT
Alex Perronne, Coord Intramural and Rec, Campus Recreation
Beth Porter, Administrative Aide, Center Community Engagement
Melinda Potter, IT Support Assoc, Client Services
Greg Reilly, Coord Intramural and Rec, Campus Recreation
Devin Ringel, Business Administrative Assoc, Administrative Technologies
Riley Spenningsby, Coord Intramural and Rec, Campus Recreation
Sarah Van Alebeek, Immigration Specialist, VP and Provost
Kinsey Weaver, Coord Intramural and Rec, Campus Recreation

Promotions/Reclassifications:
Donald Dunham
, Steam and Power Plant III, Building Maintenance
Ron Eggleston, Steam and Power Plant III, Building Maintenance
Perrian Fuller, Medical Office Specialist, Health Services
Janis Hollins, Inventory Specialist, Central Receiving
Daniel Kane, Supt of Building Maintenance, Building Maintenance
Kelly Peiffer, Office Manager, Advancement & Foundation Opers
Elisabeth Reed, Program Director, Office of Energy Management
Chad Scheiman, IT Tech Assoc, Arts & Sci-Info Technology
Laurie Sexton, Program Coordinator, Dean of Education
Joseph Ward, IT Tech Assoc, Advancement & Foundation Opers

Resignations:
Derek Coventry
, IT Support Assoc, Learning Spaces & AV Tech
Betty Garcia, Food Service Administrator II, Event Mgmt Dining Hospitality
Amy Garland, Office Support Specialist, University Housing Services
Canella Ontiveros, Spec Educ Tchr Asst (Vis Imp), University High School
Mary Taylor, Office Manager, Politics and Government

Retirements:
Michael Crutcher
, Carpenter, Building Maintenance
JP Flynn, Pharmacist, Health Services
Toni Krippel, Office Manager, Career Center
David Maquet, Pipefitter Foreman, Building Maintenance
Judy Moss, Culinary Worker III, Event Mgmt Dining Hospitality
Dean Plumadore, IT Tech Assoc, Stdt Affairs Information Techn
Jim Sallen, Broadcasting Engineer, TV-10 News
Sharon Tolbert, Dining Room Supervisor, Event Mgmt Dining Hospitality
Margaret Volk, Office Support Specialist, University Housing Services
Kevin Wiand, Business Administrative Assoc, Dean of Education
Valerie Wilcox-Silvia, Office Manager, Advancement & Foundation Opers

July 2019

New Employees:
Christin Bair
, Office Support Specialist, University High School
Lindsey Brown, Supvr of Univ Union Oper, Event Mgmt Dining Hospitality
Katie Carlson, Office Support Specialist, Event Mgmt Dining Hospitality
Erin Edwards, Office Manager, Special Education
Steven Greeneberg, IT Tech Assoc, Web Interactive Communications
Jeremiah Haywood, IT Tech Assoc, Client Services
Aubrey Henson, Customer Service Asst, Event Mgmt Dining Hospitality
Alec Hinh, IT Tech Assoc, Infrastructure Op & Networking
Jeremy Hoffman, Office Support Associate, Campus Recreation
Chelsea Hood, Administrative Aide, Intercollegiate Athletics
Jarrod Jablonski, IT Tech Assoc, Application Services
A Jones, Media/Writer/Producer/Announcer II, Radio Station WGLT
Colten Keeling, IT Support Assoc, Stdt Affairs Information Techn
Troy Kizer, Carpenter, Building Maintenance
Denise Milewski, Office Support Specialist, Mennonite College of Nursing
Tyler Morgan, Ticket Sales Spec, Intercollegiate Athletics
Megan Mundell, Food Court Snack Bar Suprvsr, Event Mgmt Dining Hospitality
Stephen Pittman, Painter, Building Maintenance
Rainie Themer, Program Director, Col Appl Sci & Tech Support
Korinna Tice, Office Support Specialist, Thomas Metcalf School
Mike Toney, Carpenter, Building Maintenance
Dana Vollmer, Media/Writer/Producer/Announcer II, Radio Station WGLT
Mellissa Wahl, Office Support Specialist, University Housing Services
Abraham Zuniga Alzamora, Food Court Snack Bar Suprvsr, Event Mgmt Dining Hospitality

Promotions/Reclassifications:
Margarita Alberto
, Office Administrator, Event Mgmt Dining Hospitality
Lawrence Berndt
, Food Service Administrator III, Event Mgmt Dining Hospitality
Cathy Bess
, Administrative Aide, Family and Consumer Sciences
Rebecca Brown
, Office Manager, Dean of Arts and Sciences
Angie Ciulla
, Office Manager, Family and Consumer Sciences
Naomi Fisher
, Admissions and Records Officer, Admissions
Jennifer Han
, Office Manager, Politics and Government
Thomas Irwin
, Pipefitter Foreman, Building Maintenance
Carla Leber
, Business Administrative Assoc, Mennonite College of Nursing
Jeff Lynn
, Police Sergeant, University Police Department
Jill Smith
, Business Administrative Assoc, Event Mgmt Dining Hospitality
Jessica Sutter
, Business Administrative Assoc, Dean of Students Office

Resignations:
Jonathon Dorrell
, Field House Facilities Suprvsr, Maintenance-Field House
Tara Frichtl, IT Support Assoc, Registrar
Michelle Merfeld, Business Administrative Assoc, Chemistry
Michelle Moody, Office Manager, University College
Bob Riddle, Coord Intramural and Rec, Campus Recreation
Sanjeev Sinha, IT Tech Assoc, Enterprise Data and Analytics
Megan Tolle, Physical Science Staff Asst, Chemistry

Retirements:
James Caselton
, Distribution Clerk, Milner Library
Robert Childers, Painter, Building Maintenance
Judy Duncan, Account Technician III, University Housing Services
Beth Harding, Administrative Aide, Intercollegiate Athletics
Patricia Heck, Senior Events Coordinator, Career Center
Vincent McDaniel, Painter, Building Maintenance
Chuck Nicholson, Building Service Worker, Janitorial
Alfonso Puente, Building Service Worker, Janitorial
Richard Tomevi, Bldg Automation Technician II, Building Maintenance
Paul Uphoff, Building Operating Engineer, Bldg Maint Bond Rev
Debra Wylie, Program Director, Col Appl Sci & Tech Support