Appears In

Faculty/Staff

Donald Armstrong, Music; 3/20

Elaine E. (Kaiser) Dunbar ’64, M.S. ’68; Advisement; 7/20

Kenneth E. James, Agriculture; 8/20

Christine S. Kubiak, Milner Library; 7/20

Mary J. Nicholas, Music; 8/20

Kenneth A. Retzer, Mathematics; 7/20

Howard J. Romanek, History; 5/20

Richard A. Salome, Art; 8/20

Michael W. Surma ’73, M.S. ’78; Laboratory Schools; 6/20

Yusra L. Visser, College of Education; 5/20

Morton D. Waimon, Curriculum and Instruction; 5/20

Dane M. Ward, Ph.D. ’13; Milner Library; 7/20

Richard O. Whitcomb, German; 10/20

30s

Lawrence E. Rankin Sr. ’35; 7/98

Mary G. (Johnson) Halpin ’38; 7/20

Mildred V. (Guffey) Girard ’39; 5/20

40s

Dorothy E. (Shields) Peabody ’40; 8/20

Florence M. (Harvey) Travis ’40, ’66; 8/20

Stella M. (Donath) Pevsner ’41; 6/20

Cleo L. (Boggy) Anderson ’42; 9/17

Mary L. (Weise) Schoenemann ’42; 5/20

Bernice F. (Francis) Buck ’44; 12/19

Mary R. (Lemons) Mason ’44; 9/04

Mary J. (Carey) Whamond ’44; 9/19

Dorothy J. (Gillis) Basting ’48; 5/20

Frances. J. (Withers) Brinkman ’48; 4/14

Maxine G. (Kent) Hoxworth ’48; 10/18

Charlotte L. (Broaderick) Szabo ’48; 1/20

Michael Caringello ’49, M.S. ’55; 8/20

Margaret B. (Bakker) Dalhaus ’49; 6/16

Beatrice (Hudak) Hanson ’49; 5/20 

Marian E. Kneer ’49, M.S. ’57; 7/20

Lunetta J. (Dickson) Walden ’49, M.S. ’56; 6/20

50s

Marjorie S. (Paulsen) Elander ’50; 12/19

Ronald J. Hopley ’50; 6/20

Kathleen M. (McShane) Kinderfather ’50, M.S. ’55; 5/20

Ralph L. Smith Jr. ’50; 5/20

Mary L. (Coy) Devine ’51; 7/20

Wilma M. (Martin) Hardin ’51; 8/20

Doris L. (Feeney) Murray ’51; 6/20

Mary (Alderson) Nilsen ’51; 6/20

John D. Sleevar ’51; 8/20

Jacqueline M. (Fenton) Vail ’51, M.S. ’72; 2/20

Alice J. (Kumler) Deavers ’52; 10/20

John H. Gerzen Jr. ’52; 8/20


Thomas M. Kerrihard ’52; 7/20

Patricia J. (Kuhn) Lindberg ’52; 11/05

Ethel I. (Williams) Snook ’52; 7/20

Mary Jane (Anders) Wilkinson ’52; 9/20

Juanita (Wells) Cole ’53; 9/20

Joan C. (Linenberger) Lenart ’53; 7/20

Jewell M. (Opperman) Zook ’53; 6/20

Marvin W. Block ’54, M.S. ’60; 7/18

George W. Eidson ’54; 7/20

Robert Eudeikis ’54, M.S. ’60; 1/20

Glenn W. Gasaway ’54; 9/20

Lois I. (Kafer) Stephan McLeod ’54; 3/18

Mildred I. (Lentz) Van Valzah ’54; 8/20

Kenneth J. Giseburt ’55; 9/20

Gloria J. (Hickman) Millay Marshall ’55; 4/20

Harriet J. (Gove) O’Daffer ’55, M.S. ’57; 9/20

Donna F. (Fitzpatrick) Coppenbarger ’56; 8/20

Mary A. (James) Graham ’56; 7/20

Kathryn E. Hess ’56; 8/20

Mildred E. (Strobel) Ounapu ’56; 5/20

Claude N. Taylor ’56, M.S. ’66; 12/19

Mary E. (Boyd) Babich ’57; 5/20


Clyetta M. Berry ’57, M.S. ’63; 9/20

Kathleen M. (McFadden) Coonan ’57; 7/20

Payton L. Helphinstine ’57, M.S. ’64; 4/20

Janice A. (Van Leirsburg) Blevins ’58; 5/20

Gene D. Cwick ’58; M.S. ’66; 9/20                     

Norma L. (Campbell) Patterson ’58; 6/20

Marilyn E. (Dawson) Baumeister ’59; 9/20

Rebecca A. (Witham) Blair ’59; 7/20

Clemence O. Gangler ’59, M.S. ’67; 8/20

Heidi R. Mullejans ’59; 5/16

Luceille M. (Gleim) Werner ’59, M.S. ’63; 7/20

60s

Colleen E. (Mauterer) Harty ’60; 12/15

Lois M. (Hopkins) Stonebraker Conner ’61; 8/12

Joan R. (Brittain) Harrigan ’61; 10/20

Mary Lou (Smith) Kiefer ’61; 9/20

Dale E. McRoberts ’61; 8/20

Carol S. (Rubin) Weller ’61; 9/17


Rosalee D. Duckworth ’62; 6/05

James M. Fletcher ’62; 10/19

Sandra K. (Gordon) Goodpaster ’62; 6/20

Karen S. (McKay) Sthol ’62; 8/19

Katherine P. (Norvell) Trimm ’62; 9/20

Mary E. (Johnson) Campbell ’63; 6/20

Jack A. Crump ’63, M.S. ’66; 9/20 


Patricia J. (Obrecht) Kreibich ’63; 8/20

Judith A. Streid ’63, M.A. ’69; 8/20

Robert Y. Bishop ’64; 3/08

Waunita A. (Coppenberger) Briggs ’64; 8/20

Darrell D. Kehl ’64; 8/20

Charles L. Lehman ’64; 6/20

Glenn S. Templeman ’64, M.S. ’65; 8/17

Richard H. Worthen ’64, M.A. ’71; 5/20

Sheri A. (Buckner) Cermak Bradford ’65; 5/20

Jan E. Davis ’65; 6/20

Penelope A. (Porter) Jacques ’65; 11/16

Jeanne E. (Ashley) Jarvis ’65; 8/20

Karen A. (Augspurger) Skaggs ’65, M.S. ’82; 10/20

Mary E. (Blome) Stafford ’65, M.A. ’67; 7/20

Gerald J. Stemas ’65, ’69; 7/20

Carolyn M. (Schupbach) Taylor ’65; 7/20

Carol S. (Webb) Voss ’65; 7/20

Virgil M. Weber, M.S. ’65; 6/17

Randy B. Wills ’65; 8/20

Nancy F. Barnes ’66; 7/20

Janet K. (Stahl) Cross ’66; 9/20

Linda S.  (McCoy) Dodder ’66; 4/20

Loren “Mick” E. Ehling ’66, M.S. ’73; 7/20

Robert F. Kern ’66; 8/20

Dalene A. (Christian) Sargeant ’66; 12/18

Lois L. (Hayes) Smiley ’66; 12/19

John R. Talbot, M.S. ’66; 7/20

Patricia A. (Fay) Wilber ’66; 9/20

George L. Forbes ’67; 6/20

Esther Amundson ’68; 1/20                                 

Timothy J. Hardimon ’68; 5/20

Cathie (Brandt) Huston ’68; 3/19

George D. Kridner ’68; 6/20

Lawrence W. Lonney Jr. ’68; 10/18

Alice R. (Earl) Marks ’68, M.S. ’73; 2/20

Susan L. Richards ’68; 7/20

Anna M. (Inghram) Dufek ’69, M.S. ’72; 6/20

Douglas A. Ferguson, M.S. ’69; 6/20

Ronald A. Foley ’69; 5/20

Delores E. Hardy ’69; 1/20

Fredrick L. Hasselman ’69; 5/20

Gary D. Herrman ’69; 6/20                                                                    

Dixie L. (Gibbons) MaGirl Mills, M.S. ’69; 5/20

William D. Pence Sr. ’69; 9/20

Mary A. (Tegeler) Richy ’69; 5/20


Rodney C. Springer ’69; 6/20

Doris J. (Fillingham) Wink-Brown ’69; 9/20

70s

Theoni S. Arvanitis ’70; 9/12

Cheryl A. Behrens ’70; 6/20

David Bowman ’70; 7/20

Jane E. (Mazurek) Maher Brannon ’70, M.S. ’74; 6/20

Kathy L. (Benthien) Cummins ’70; 6/20

Dennis J. Dunlap ’70, M.A. ’71; 4/20

Diane L. Engle ’70, ’74; 6/20

Michael W. Gibler ’70, M.S. ’74; 8/20

Elizabeth (Forster) Glidden, M.A. ’70; 10/20

William K. Goodwin ’70; 9/20

Dennis S. Hazlett ’70; 11/19

John R. Mann, M.S. ’70; 8/16

Darryl A. Miersch ’70; 12/19

Phillip M. Newnum ’70; 12/19

David L. Raymer ’70; 6/20

Warren R. Thom ’70; 5/20

John D. Barnard ’71; 9/20

Joseph D. Cheek ’71; 8/20

William M. Forgey ’71; 11/18

Hazel M. (Skaggs) Hill ’71; 11/15

Frances M. (Jansen) Justison ’71; 9/20

Carol A. (Kimmel) Swaim ’71; 7/20

Phillip M. Newnum ’71; 12/19

Frank H. Stone Jr. ’71; 10/20

Kathleen R. (Goldberger) Bishop ’72; 6/20

Ray C. Denbesten ’72; 4/17

Kent D. Huffman ’72; 6/20

Joseph A. Kinney ’72; 12/18

Susan D. (Potter) Koonce ’72; 7/20

Lyle W. Leesman ’72, M.S. 88; 5/20

Gail A. (Winship) McCue ’72; 6/20

John T. McFadden ’72; 6/20

Barbara L. (Jones) Moore, M.S. ’72; 6/20

Gloria J. Nuhn-Schweinberg ’72, M.S. ’77; 10/20

Gail L. (Voyt) Powers ’72; 7/17

Michael A. Russell ’72, M.S. ’78; 8/20

Susan K. (Tomlin) Schupp ’72; 5/20

Sharon A (Krumwiede) Van Oosten ’72; 9/20

James E. Wetherell ’72; 7/20

Marjory F. (Barker) Wiley ’72; 5/20

Richard C. Adams ’73; 5/20

John F. Beinke ’73; 12/19

Keith Benson ’73; 5/19

Robert P. Bier ’73; 8/20

Verlin G. Bundy, Ed.D. ’73; 8/20

Gail E. Cyrkiel ’73; 7/20

Charles L. Gierhart ’73, M.S. ’74; 8/17

Phyllis J. (Bennett) Glazier ’73; 5/20

Douglas A. Kennedy ’73; 7/20

George “Tony” A. Kleen ’73; 7/20

Miriam J. (Schmidgall) Knoy ’73; 8/20

Edward C. Kretz ’73; 6/20

Elinor D. (Phillips) Monahan ’73; 7/20

Karen B. Ericksen Noer Myers ’73; 8/20

Connie A. (Baracz) Satow ’73; 12/14

Michael A. Saul ’73, M.M. ’80; 7/20

Jerry L. Veach ’73; 10/20

Gary M. Vilsoet ’73, M.S. ’84; 6/20

Dennis L. Weaver ’73; 5/20

Cynthia A. (Johnson) Africano ’74; 5/05

Marianne M. Claussen ’74; 5/20


Jane L. (Koenig) Crowe ’74; 8/20

Grace M. (Cusimano) Gonzalez ’74; 1/14

Sharon S. (Adams) Lenich ’74; 5/20

Lisa S. (Gravino) Lindsey ’74; 5/20


Michelle A. (McHugh) Rowe ’74; 5/20

George T. Schraut ’74; 6/20

Terry A. Scrogum ’74; 6/20

Jill A. (Munro) Vernon ’74; 9/20                                                                                                                

Darlene (Aper) Wiggers ’74; 9/20

David P. Christenson ’75; 5/20

Michael S. Daubs, M.S. ’75; 7/20

Margo (Saxhaug) Harber ’75; 12/19

Thomas H. Majerczyk ’75; 7/20

Daniel T. Sprouse ’75; 6/20

Stephen M. Thompson ’75; 5/20

Cynthia J. (Pantle) Ward ’75; 7/20

Mary L. (Spencer) Baird, M.S. ’76; 6/20

Charlene F. (Hettinger) Behrends ’76, M.S. ’81; 5/20

Michael D. Fleming ’76; 7/20

William Howat ’76; 7/20

Charlotte E. Martin ’76; 6/20

Nancy J. (Slabe) Nolan ’76; 9/20                                                           

Patricia A. Stejskal ’76; 8/20

Susan (Barker) Wagner ’76; 5/19

Charlene L. (Schmillen) Dixon ’77; 6/20

Christine L. (Ryan) Elston ’77; 3/08

Ilene S. Frisch ’77; 7/20

Mary A. (Emmart) Phelan ’77; 1/13

Mark R. Trueblood ’77; 7/20

Susan A. (Lawrence) Zaiser, M.S. ’77; 9/20

Patricia K. (Lee) Daniel ’78; 7/20

Barry L. Deal ’78, M.S. ’80; 7/20

Patricia M. (Squier) Filippini ’78; 6/20

Douglas R. Haughey ’78; 5/20


Paul Martinucci ’78; 8/20

Rose M. (Buchmann) Roach Miller, Ph.D. ’78; 6/20

Scott D. Molaro ’78; 5/20

Philip A. Vinnedge ’78, M.S. ’82; 2/19  

Shari V. (Williams) Andrews ’79; 9/20

Michael W. Davis ’79; 8/20

Raymond M. Moehrlin, Ed.D. ’79; 2/20

Michael Nolan ’79; 8/20

James M. Siddens ’79; 1/19

David C. Warner ’79, MBA ’85; 5/20

David D. Williams ’79; 6/20

80s

Peter M. Bator ’80; 5/20

Arthur L. Dirks, MFA ’80; 8/20


Michael J. Fane ’80; 7/20

Johnnie M. Johnson ’80, M.S. ’82; 5/20

Roy J. Kretz ’80; 8/20

Robert McCoy ’80; 7/20

McKinley Moton III ’80; 11/17


Susan J. Orrick, MFA ’80; 8/20


Randall P. Scheets ’80; 11/07

Edward L. Spires ’80; 5/20

Becky S. (Hopkins) Jackson Inman ’81; 7/20

William W. Weeks ’81; 6/20

Devon L. Atkinson ’82; 6/20

Rebecca L. (Buchner) Steiner ’82; 8/20

Daniel W. Wooley, M.S. ’82; 9/20

Diane K. Wright ’82; 9/20

Barbara K. Peake ’83; 6/20

Kenneth A. Ruminski ’83; 7/20

Lori L. (Rapp) Doyle ’84; 6/20

Helen (Naden) Morgan, Ed.D. ’84; 9/20

Janice L. (Azukas) Poppen ’84; 8/20

Margaret I. (Clarke) Rooney ’84; 5/20


David A. DeBoeuf ’85, MBA ’89; 7/20

William E. DeSelm ’85; 5/20


Scott A. Sullivan ’85; 7/20

William DeSelm ’86; 5/20

Mary E. Felden-Peters ’86; 8/20


Thomas L. Jones Jr., M.S. ’86; 6/20

Joni N. (Paris) Rhodes Shaver ’86; 9/20

Kathy L. Brown ’87; 7/20

Mary E. Driscoll ’87; 8/20

Craig H. Gathmann ’87; 8/20

Virginia K. (Farris) Nappi, M.S. ’87; 8/20

Laurie L. (Bradley) Von Holten ’87; 8/20

Rodney D. Von Holten ’88; 8/19

Jerome A. Kollar ’88; 7/20

Norman E. Emery ’89; 6/20

Keith L. Garcia ’89; 8/20

Timothy R. Kepple ’89; 5/20

Timothy J. Luallen ’89; 9/20

Charles M. Payne ’89; 10/20

Doug T. Pfaff ’89; 6/20

Douglas Shankel ’89, M.S. ’92; 4/20

Sherry L. Wagner-Henry ’89, MBA ’95; 5/20

Meshele (Glass) Wyneken ’89; 8/20

90s

Mark A. Elston ’90; 6/20

Ian T. Howley ’90; 8/20


Erma M. (Rhoda) Kahle ’90, M.S. ’92; 7/20

Michael J. Long ’90; 11/14

Amy M. (Rounds) Sexton ’90; 7/20

Donna M. (Harlow) McGee ’91; 7/20

Donald T. Hill Jr., M.S. ’92; 5/14

Christine E. (Baker) Ice ’92; 2/15

Martin L. Angel ’93; 6/20  or a 1995 grad?

John P. Murphy ’93; 6/20

Sarah J. Shipley ’93; 10/20

Bruce A. Krieg, MBA ’94; 7/20

Beth A. Fikar ’95; 8/20

Debra L. Bree ’96; 8/20

Gerald L. Schuler ’96; 9/20

Steven K. Self ’96; 7/20

Hugh R. Williams ’97, M.S. ’99; 5/20

Dale E. Mason Jr. ’98; 7/20                                                                                                                 

Juanita M. Troncozo ’98; 8/20

Lori A. Zimmerman ’98; 9/20

Judith J. (Kerr) Mathes, M.S. ’99; 2/15

Shon D. Mueller ’99; 6/20

00s

Mark A. Montalbano ’01; 7/20

Kyle W. Updegraff ’01; 3/16


Christina M. Weber-Rodriguez ’01; 5/20

Mark E. Angelcyk, M.A. ’03; 5/20

Michael E. Peterson Jr. ’03; 7/20

Chad C. Coffman ’04; 8/20

Diana L. Oliver, MSW ’04; 7/20

Timothy L. Heuer ’05; 8/20

Andrea R. (Smith) Mammen ’05; 9/20

Jordan R. Sovereign ’05; 8/20


Michael F. Lumpp ’07; 7/20

Kenneth D. Broy ’08; 2/17

10s

Daniel H. Evans ’10; 5/20

Kevin D. Krigbaum ’11; 5/20

Patricia “Pattie” A. Quint, M.S. ’11; 5/20

Matthew T. Olson ’12; 7/20

Amy M. (Follmer) Wyant ’14; 8/20

John J. Coners ’15; 7/20

David R. Martino ’15; 5/20

Joseph R. Thielen ’16; 5/20